Σύμφωνα με το έγγραφο της ΔΑΟΚΑ δεν απαιτείται. Σύμφωνα με την προηγούμενη τεκμηριωμένη με το Νόμο άποψή μου απαιτείται.
Μεταξύ της γνωμάτευσης της ΔΑΟΚΑ και την όντως τεκμηριωμένης άποψής σου με την οποία και συμφωνώ θα επιλέξω την άποψη της ΔΑΟΚΑ. Διότι είμαι και νομικά καλυμμένος και δεν θέλω να χάσω τη δουλειά.


Ένα εύλογο ερώτημα είναι:
Η έκδοση ΕΕΔΜΚ από μηχανικό χωρίς ύπαρξη οποιασδήποτε μελέτης, παρά μόνο τις προβλεπόμενες βεβαιώσεις, συνιστά κάποιου είδους επίβλεψη από αυτόν ή όχι;
Όχι, η συμμετοχή του μηχανικού στη διαδικασία έκδοσης μιας διοικητικής πράξης όπως είναι η ΕΕΔΜΚ και μόνο η τεχνική έκθεση που συντάσσει και υποβάλει δεν συνιστούν μελέτη ή επίβλεψη. Πάντα όταν υπάρχει μελέτη ή/και επίβλεψη πρέπει να υπάρχει και σχετική δήλωση ανάθεσης και ανάληψης των μελετών/επιβλέψεων αυτών.


Όχι, η συμμετοχή του μηχανικού στη διαδικασία έκδοσης μιας διοικητικής πράξης όπως είναι η ΕΕΔΜΚ και μόνο η τεχνική έκθεση που συντάσσει και υποβάλει δεν συνιστούν μελέτη ή επίβλεψη. Πάντα όταν υπάρχει μελέτη ή/και επίβλεψη πρέπει να υπάρχει και σχετική δήλωση ανάθεσης και ανάληψης των μελετών/επιβλέψεων αυτών.
Όχι, δεν απαιτείται μελέτη θερμομονωτικής επάρκειας οπότε δεν υπάρχει και αντίστοιχη επίβλεψη. Επίβλεψη χωρίς αντίστοιχη μελέτη δεν γνωρίζω να υπάρχει.